Botox

Botulinium Toksin Uygulamaları

Botulinum Toksin işleminde, nörotoksin maddesi ince iğnelerle direkt olarak kasların içine enjekte edilir. Uygulama; alın, göz çevresi, kaş ortası, ağız köşesi, çene kenarı ve boyundaki çizgileri kas hareketlerini engelleyerek daha az görünür hale gelmelerini sağlar ve uzun dönemde yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Botulinum toksini,  Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen, protein yapıda bir maddeye denilmektedir. Botulinum toksini içeren ilaçların deri içine veya kas içine uygulanması ise botulinum toksin uygulamaları olarak bilinir.

Botulinium toksin uygulamaları nasıl etki eder?

Yüz mimiklerimizi yapmamızı sağlayan kaslar üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Botulinum Toksin, mimiklerimizin zaman içinde yüzümüzde oluşturduğu çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatmak ve azaltmak için, yüzeye yakın kasların gevşemesini sağlar. Bu sayede yeni kırışıklıkların olmasını engeller.
what is botox esteticium

Botulinium toksin uygulamalarının etkisi ne zaman başlar?

Botulinum Toksin, etkisini uygulamadan 48 saat sonra göstermeye başlar. Son halini alması 10 günü bulur. Botulinum Toksin enjeksiyonları 10 yılı aşkın süredir güvenle kullanılmakta olup FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır.

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Botulinum Toksin etkisi, ilk uygulamalarda 4 aya, tekrar eden uygulamalarda 6 aya kadar çıkabilir. Büyük yüz kaslarına sahip kişilerde (örneğin erkekler) ya da yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde tedavinin daha sık tekrarlanması gerekebilir.

Botulinium toksin uygulamaları yüzün hangi bölgesine uygulanabilir?

Botulinum Toksin tedavisi için en uygun yüz bölgeleri alın, göz çevresi ve kaşların arasıdır. Bunu yanında boyun çizgileri, burun kenarındaki kırışıklıklar, burun ucu, dudak üzeri, çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır.

botox esteticium

Botulinium toksin uygulama işlemi nasıl uygulanır ?

Botulinum Toksin uygulanacağı bölge, lokal anestezi kremi ile uyuşturulur. 20 dakika beklenir ve uygulanacak alan temizlendikten sonra Botulinum Toksin maddesi kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Uygulama için 10-15 dakikalık bir seans yeterlidir.

Botulinum Toksin uygulamasında sadece alında ve kaşlarda kırışıklıklara neden olan mimikler azalacaktır. İlaç sadece uygulama yapılan bölgede etkilidir. Yüzün diğer kasları Botulinum Toksin enjeksiyonundan etkilenmez.

Botoks diğer Estetik / Antiaging uygulamaları ile kombine edilebilir mi?

Botulinum Toksin uygulaması, diğer anti-aging uygulamaları ile birlikte kullanılabilir. Estetik amaçlı dolgu, yüksek odaklı ultrasound ya da estetik lazer tedavilerinde sıkça birlikte kullanılmaktadır.

Botulinum Toksin uygulamasının yan etkisi son derece azdır. Uygulama sonrasında, hafif bir baş ağrısı ve morarma olabilir. Morluklar birkaç günde iyileşmekte ve makyajla kapatılabilmektedir.

Botoks enjeksiyonları ağrılı mıdır?

Bazı hastalar Botulinum Toksin enjeksiyonunun yapılması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak uygulama sonrasına ağrı hissedilmesine sık rastlanmaz. Rahatsızlıkları azaltmak için, tedavi öncesinde uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler sürülmektedir.

Herkes botoks yaptırabilir mi?

Hamile olan ve bebek emziren kadınlar Botulinum Toksin uygulaması yaptıramazlar. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları bulunan kişilere Botulinum Toksin enjeksiyonu yapılmaz.