İğneli Lipoliz

İğneli Lipoliz Nedir?

İğneli lipoliz; Yağ hücre zarlarını ve yağ hücrelerini yok eden ve yağ dokusunun kalınlığını azaltan bir enjeksiyon tedavi yöntemidir İnjeksiyon tarzı ilaçların kullanılması ile yağ dokusuna inilerek fazlalık yağlar eritilir. Bu işleme de iğneli lipoliz adı verilir. Bu tedavinin uygulanması için fosfatidilkolin kullanılır. Bunun yanı sıra deosikolat da kullanılır. İsmi geçen 2 madde insan vücudunda da bulunur.

Tedavide kullanılan fosfatidilkolin ve deosikolat vücutta yet alan fazla yağ ve kolesterolü yakmak için çaba gösterir. Çok eski zamanlarda da kolesterolü ve yağ miktarı fazla olan hastalarda da iğneli lipoliz tedavisi bu maddeler sayesinde yapılıyordu. Bu maddeler kişiye damar yolu ile nakledilir. Deosikolat (DC) aslında bir safra tuzudur ve fosfatidilkolin (PC) safra tuzu sayesinde suda olan çözünürlüğünü arttırır.

Tedavisi sırasında cerrahi operasyona gerek olmadığı için insanlar korkmadan ve risk almadan etkili bir tedavi alabiliyor. Herhangi bir operasyon gerçekleşmediği için maliyeti oldukça düşüktür. Kişinin iyileşme sürecinin de daha kısa olması lipoliz tedavisini daha avantajlı hale getiriyor.

İğneli Lipoliz Her Kişiye Uygulanır mı?

Yağ yakma konusunda oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan iğneli lipoliz ne yazık ki herkese uygulanmıyor. Bazı hastalar bu konuda dana riskli olduğu için birtakım yan etkiler meydana gelecektir. Lipoliz tedavisinin uygulanamayacağı kişiler aşağıdaki gibidir;

  • Kalp yetmezliği gibi kalp hastalığı olan bireyler
  • Şeker hastaları
  • Karaciğer ya da böbreklerinde hastalığı olan kişiler
  • Hamile ya da emzirme döneminde olan kadınlar
  • Sık sık alkol kullanan bireyler

Obezite hastalığına sahip olan kişilere komple tedavi uygulanmaz. Bunun yerine sadece bölgesel tedaviler uygulanmaktadır. Örneğin lipoliz tedavisi obezite hastalığına sahip bireylerde yalnızca göbek bölgesine uygulanabilir.

Hangi Bölgelere İğneli Lipoliz Uygulanır?

İğneli Lipoliz tedavisi neredeyse tüm vücut bölgesinde uygulanıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse karın bölgesi, göz altı torbaları, basen bölgesinde, kol ve bacak bölgelerinde, selülit oluşan bölgelerde, ileri düzeyde göğüs büyüme olduğu durumlarda kullanılır. Sarkıntının oluştuğu, zayıflamanın etki etmediği fazlalık yağ olan tüm bölgelerde bu tedavi yöntemi uygulanabilir.

İğneli Lipoliz Kimler İçin Sakıncalı Olabilir?

İğneli lipoliz pek çok kişi tarafından tercih ediliyor olsa da bazı kişiler için ciddi manada risk teşkil edebiliyor. Kronik hastaların pek çoğunda bu tedavi ters tepki gösterebiliyor.

Kalp hastaları, kronik akciğer hastaları, diyabet hastaları, hamile bayanlar ve yeni doğum yapmış kişiler için, lipoliz tedavisi olması gereken bölgeden daha önce ameliyat olmuş kişiler için bu tedavi sakıncalı olabilir.

Bu nedenle hastaların öncesinde hekimine durumunu açıklaması, gerekirse tedavinin ertelenmesi ya da hafifletilmesi sağlanmalıdır.